What are the advantages and disadvantages of studying abroad?

Widzisz materiał niedostępny w całości.

 

TŁUMACZENIE:

Jakie są zalety i wady studiowania za granicą?

Liczba młodych ludzi, którzy decydują się na podjęcie studiów za granicą jest większa niż kiedykolwiek wcześniej i nadal wzrasta. Najbardziej renomowane uczelnie na świecie przyciągają coraz więcej studentów. Zastanówmy się nad tym, czy wyjazd na zagraniczne studia jest faktycznie cennym doświadczeniem życiowym, czy jedynie stratą czasu i pieniędzy.

Jedną z największych korzyści wynikających z podjęcia studiów na zagranicznych uczelniach jest to, że stwarzają one studentom niepowtarzalną okazję do poznania nowej kultury, co jednocześnie pozwala im lepiej zrozumieć własną. Dłuższy pobyt za granicą umożliwi ci zapoznanie się z tamtejszymi obyczajami, zwyczajami i tradycjami, a także porównanie ich z normami, do których przyzwyczaiłeś się w kraju ojczystym. Świadomość różnic kulturowych i odmiennych stylów życia znacznie ułatwi ci i uatrakcyjni przystosowanie się do nowego środowiska.

Po drugie, studiowanie za granicą jest skutecznym sposobem na opanowanie języka obcego w naturalnych warunkach, doskonalenie umiejętności w zakresie rozumienia ze słuchu i mówienia, a także przełamywanie bariery językowej poprzez tzw. ‘całkowite zanurzenie’. Nie ma lepszego sposobu na osiągnięcie biegłości językowej niż pobyt w kraju, którego języka się uczymy.

Co więcej, studiowanie w obcym kraju może wpłynąć na zmianę twojego sposobu myślenia, a także sprawić, że twoje spojrzenie na pewne zjawiska stanie się bardziej obiektywne i globalne, co może okazać się bardzo przydatne dla twojej przyszłej kariery zawodowej. Studia za granicą uczą tolerancji, niezależności, aktywności oraz odporności na stres. Większość pracodawców docenia silną motywację wewnętrzną u kandydatów, którzy posiadają dyplom zagranicznej uczelni, nie wspominając już o ich większej otwartości na zdobywanie nowej wiedzy oraz chęci podejmowania wyzwań.

Ponadto studiowanie w krajach wysoko rozwiniętych stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z najnowszymi technologiami i osiągnięciami w zakresie wybranej dyscypliny naukowej, co w rezultacie zwiększy twoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy po ukończeniu studiów. 

Na koniec warto też dodać, że przynależność do licznej społeczności studenckiej umożliwia poznanie ludzi o podobnych zapatrywaniach i upodobaniach, zawieranie nowych znajomości i przyjaźni, a także budowanie i pielęgnowanie trwałych więzi z rówieśnikami z całego świata. Mając wielu oddanych przyjaciół w różnych krajach, będziesz mógł częściej i taniej podróżować, nawet do najbardziej odległych zakątków na świecie.

Z drugiej strony, studiowanie za granicą ma też pewne minusy, do których należą takie zjawiska jak uczucie samotności, tęsknota za domem, poczucie wyobcowania, bariera językowa, szok kulturowy, problemy z aklimatyzacją oraz kłopoty finansowe. Na szczęście większość tych problemów ma charakter przejściowy.

Większość studentów zagranicznych doświadcza takich problemów od razu po przyjeździe do obcego kraju, albo po upływie pewnego czasu. Jednak wcześniej czy później wszyscy zaczynają tęsknić za rodziną i przyjaciółmi, z którymi dzieli ich wiele mil, a uczucia samotności i tęsknoty za rodzinnym domem doświadczają nawet ci, którzy zawarli wiele nowych przyjaźni i znajomości.

Co więcej, zagraniczni studenci są szczególnie narażeni na konsekwencje szoku kulturowego, takie jak uczucie dezorientacji, silne reakcje stresowe i poczucie bezradności, powstałe w wyniku zderzenia zdobytego doświadczenia z nowym, nieznanym otoczeniem.

Największym wyzwaniem dla zagranicznych studentów jest pokonanie bariery językowej, która pojawia się z chwilą przybycia do obcego kraju. Brak płynności w posługiwaniu się językiem używanym w danym kraju utrudni bowiem lub całkowicie uniemożliwi komunikację z wykładowcami i innymi studentami.

Poza tym, w większości przypadków studenci zagraniczni odczuwają pewien dyskomfort aż do chwili, gdy nauczą się normalnie funkcjonować w nowym środowisku. Proces dostosowania się do nowych warunków, zwany ‘adaptacją kulturową’ jest trudny lecz ekscytujący. Im większa jest ich wiedza na temat kraju goszczącego, tym łatwiej będzie im się przystosować do odmiennych realiów. W przeciwnym razie grozi im odrzucenie, izolacja i brak zrozumienia.

Ostatnią, ale nie mniej dotkliwą przeszkodą, są wyższe od oczekiwań  koszty zagranicznych studiów, które oprócz czesnego, pobieranego przez większość uczelni, obejmują także wydatki na zakwaterowanie, jedzenie, dojazdy, podręczniki i pomoce naukowe, ubezpieczenie zdrowotne, a także na rozrywkę i wyjazdy wakacyjne. Dlatego też zanim otrzymasz jakąkolwiek pomoc finansową, stypendium lub kredyt edukacyjny, musisz posiadać wystarczającą ilość pieniędzy na pokrycie wszystkich tych wydatków lub liczyć na wsparcie finansowe kogoś z rodziny.

Biorąc to wszystko pod uwagę, studiowanie za granicą ma zarówno dobre, jak i złe strony. Jednak pomimo kilku niedogodności, można przyjąć, że korzyści płynące z nauki w obcym kraju zdecydowanie przeważają nad wadami takiego rozwiązania. Studia za granicą są bowiem wspaniałym doświadczeniem i niepowtarzalną okazją do rozwoju osobistego i zawodowego.

Prześlij link znajomym na:

Wypracowania

Nie wiesz jak napisać wypracowanie? Zobacz nasze gotowe wypracowania!

Nauka słówek

Ponad 260 pogrupowanych zestawów tematycznych do nauki słówek.

Czasowniki frazowe

Zbiór 460 przydatnych phrasal verbs.

Zdania do tłumaczenia

Ćwicz umiejętność rozumienia tekstu tłumacząc przykładowe zdania.

Teksty użytkowe

Nie wiesz jak napisać list, podanie, ogłoszenie czy zaproszenie? Sięgnij po nasze przykładowe wzory!

Opis obrazka

Zobacz przykładowe opisy obrazków jakie przygotowaliśmy dla Ciebie!

Ćwiczenia

Ćwiczenia online do samodzielnego rozwiązywania (A1/B2).

×
Jest już nas 3388. Dziękujemy!