The pros and cons of teenage employment during school holidays
TŁUMACZENIE:
Wady i zalety pracy nastolatków podczas wakacji
Chociaż letnie wakacje to czas relaksu i odpoczynku od szkolnych obowiązków, często widzimy wtedy nastolatków podejmujących pracę zarobkową przy roznoszeniu gazet, mleka i artykułów spożywczych, sprawowaniu opieki nad dziećmi, zmywaniu naczyń i pracach porządkowych w restauracji, roznoszeniu ulotek. Pracują na basenach jako ratownicy, w parkach rozrywki, a także w ogrodach przy koszeniu trawy. Chociaż jest wiele powodów, dla których młodzież chętnie pracuje podczas wakacji, to najczęściej motywuje ją pragnienie posiadania własnych pieniędzy na wydatki. Czy jest zatem wskazane, aby młodzi ludzie podejmowali pracę zarobkową podczas szkolnych wakacji? Chociaż takie sezonowe zatrudnienie może przynieść wymierne korzyści niemal każdemu nastolatkowi, trzeba jednak pamiętać, że ma ono także swoje negatywne strony, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.
Jedną z największych korzyści płynących z podjętej podczas wakacji pracy jest to, że młodzież uczy się gospodarować zarobionymi przez siebie pieniędzmi i mądrze je wydawać. Młodzi ludzie zaczynają uznawać zasadność oszczędzania i doceniać prawdziwą wartość pieniędzy, ponieważ widzą ile czasu i wysiłku pochłania ich zdobycie. Umiejętność planowania finansów i rozsądnego gospodarowania pieniędzmi może okazać się bardzo przydatna w dorosłym życiu.
Jednak praca w wakacje przynosi młodzieży o wiele więcej korzyści niż tylko możliwość zarobienia pieniędzy. Dla części nastolatków bywa ona faktycznie pierwszym krokiem w odkrywaniu swojego powołania, wskazówką w jakim kierunku powinna podążać ich kariera zawodowa oraz doskonałą okazją do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego i życiowego. Tak naprawdę już sam proces poszukiwania pracy może okazać się dla młodych ludzi niezwykle cennym doświadczeniem, które w przyszłości znacznie ułatwi im zdobycie atrakcyjnej posady, zwiększając tym samym szansę na lepsze zarobki.
W dodatku, praca podjęta podczas wakacji służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności oraz kształtowaniu pozytywnego stosunku do pracy zespołowej. Młodzi pracownicy uczą się współpracy, punktualności, zarządzania czasem, aktywności, inicjatywy, umiejętności komunikacyjnych, a także rzetelnego podejścia do obowiązków. Dlatego też młodzi pracownicy stopniowo przystosowują się do środowiska pracy, w wyniku czego stają się lepiej przygotowani do podjęcia zatrudnienia w przyszłości.
Kolejną zaletą pracy podczas wakacji jest to, że pracująca młodzież ma mniej czasu na szkodliwe lub bezproduktywne zajęcia, takie jak spędzenie czasu na kanapie przed telewizorem, nieustanne surfowanie po sieci, uzależnienie się od gier komputerowych, uprawianie sportów ekstremalnych, spożywanie alkoholu, a nawet sięganie po narkotyki.
Wreszcie, co nie mniej ważne, praca podczas wakacji stwarza nastolatkom wiele okazji do nawiązywania kontaktów towarzyskich ze współpracownikami, zawierania nowych przyjaźni i wspólnej zabawy.
Z drugiej strony, podejmowanie pracy zarobkowej przez młodzież podczas wakacji ma też swoje ujemne strony. Lista negatywnych skutków obejmuje stres związany z pracą, przemęczenie, zbyt mało czasu przeznaczonego na wypoczynek, występowanie potencjalnego zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa, a także negatywny wpływ niektórych współpracowników.
Zarówno poszukiwanie pracy, jak i pierwsze dni spędzone na danym stanowisku są stresującym wyzwaniem, nawet jeśli mamy do czynienia jedynie z zatrudnieniem tymczasowym podczas wakacji. Co więcej, nie każdy młody człowiek potrafi radzić sobie ze stresem, zachowując przy tym równowagę między pracą a zabawą. W rezultacie, po skończonej pracy jest zbyt zmęczony aby odczuwać chęć do podjęcia jakichkolwiek działań. Z drugiej strony, jeśli mimo zmęczenia zechce uprawiać sport lub wyjść gdzieś z przyjaciółmi, naraża swój organizm na niedobór snu i spędza mniej czasu wspólnie z rodziną.
Chociaż osobom niepełnoletnim nie wolno podejmować pracy uznawanej za ryzykowną i niebezpieczną, trudno jest znaleźć miejsce pracy całkowicie wolne od różnych zagrożeń. Z powodu niedojrzałości i braku doświadczenia, młodzież jest szczególnie podatna na urazy i kontuzje, a także inne zagrożenia czyhające na pracowników. Na przykład zjawisko upokarzania i zastraszania może mieć niezwykle negatywny wpływ na dalszy rozwój młodych ludzi. Na domiar złego, młodzież łatwo ulega presji otoczenia, chętnie angażując się nie tylko w pozytywne, ale także ryzykowne zachowania, takie jak picie alkoholu i zażywanie narkotyków.
Niestety, nie do rzadkości należą także sytuacje wykorzystywania młodych pracowników przez pracodawców, którzy chętnie płaciliby im jak najmniej za jak najwięcej wykonanej pracy. Zjawisko wyzysku i nieetycznego traktowania pracowników przybiera rozmaite formy, co skutecznie zniechęca młodzież przed podejmowaniem kolejnej pracy w przyszłości.
Na koniec warto zauważyć, że część nastolatków po prostu nie jest w stanie sprostać nakładanym wymaganiom, co wynika albo z braku doświadczenia i zbyt trudnych wyzwań, albo też z tego, że nowe środowisko pracy znacznie odbiega od oczekiwanego wzoru.
Reasumując, chociaż praca podejmowana podczas wakacji wnosi wiele dobrego do życia nastolatków, to może mieć także pewne negatywne skutki, które należy uwzględnić jeszcze przed rozpoczęciem ubiegania się o nią. Dla młodzieży, która osiągnęła już odpowiedni poziom dojrzałości emocjonalnej i społecznej, praca w wakacje stwarza doskonałą okazję do kształtowania poczucia odpowiedzialności, zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, a także nauczenia się racjonalnego gospodarowania zarobionymi pieniędzmi.